Str. główna

Ewangelia na dziś

Mt 13, 1-9 Tego dnia Jezus wyszedł z domu i usiadł nad jeziorem. Wnet zebrały się koło Niego tłumy tak wielkie, że wszedł do łodzi i usiadł, a cały lud stał na brzegu. I mówił im wiele w przypowieściach tymi słowami:... Czytaj całość
Prace porządkowe na cmentarzu - 15.07.2017
Składam serdeczne podziękowanie Panom:
Romanowi, Stanisławowi, Mariuszowi, Piotrowi a także młodzieńcom: Michałowi, Piotrowi, Andrzejowi, Fabianowi za prace porządkowe na cmentarzu – wybranie z boksu i posegregowanie ogromnej ilości śmieci.
20170715_115146 (copy).jpg

Panowie pracowali calusieńką sobotę: od 9 –tej rano do 17.00 popołudniu.  Śmieci musiały być wyjęte z boksu, gdyż firma, która je zabiera - zabiera tylko napełnione kontenery posegregowanych śmieci.

20170715_104009 (copy).jpg
Bardzo proszę, aby nie wrzucać żadnych śmieci do boksu na cmentarzu. Ponawiam też prośbę
o zabieranie śmieci do swoich przydomowych śmietników, a tylko w ostateczności  dokładne segregowanie  i wrzucanie ich do odpowiednich kontenerów.

                            Ks. prob. Ignacy Czader
 
Pobyt dzieci z Ukrainy

 

img_20170613_114924.jpgOd 5 do 14 czerwca dzieci z Zimnej Wody i Czerwonograda – z terenu Lwowskiej Archidiecezji, pod opieką ks. Mikołaja i s. Oksany, skorzystało z pięknego wypoczynku w Pogórzu, zorganizowanego przez ks. Proboszcza Ignacego.

Dzieciaki codziennie miały możliwość poznawać piękno i tradycje Polski. Poza różnymi zajęciami w domu rekolekcyjnym, gdzie mieszkały, dzieci miały okazję zwiedzić okoliczne miejscowości i atrakcje, między innymi Dream Park, Skoczów, Cieszyn Polski i Czeski, Rybny Dom w Czechach, ZOO w Ostrawie, Zagrodę Żubrów i Zamek Księżnej Daisy w Pszczynie. Nawet zdobyły niektóre szczyty Beskidów. Były też zaproszone na zajęcia do pracowni terapii zajęciowej, gdzie wraz z mieszkankami DPS wykonywały piękne prace ręczne.

Dzieci wracały do swoich domów wypoczęte, radosne, wdzięczne i wzbogacone wiedzą historyczną i językową.

W imieniu każdego dziecka, ich rodziców, ks. Proboszczów z Czerwonograda i Zimnej Wody, a również w swoim własnym imieniu wyrażamy OGROMNĄ WDZIĘCZNOŚĆ ks. Proboszczowi Ignacemu, Parafianom z Pogórza i wszystkim ludziom dobrej woli, których spotkaliśmy w ciągu tych dziesięciu wspaniałych i niezapomnianych dni.

Niech Dobry Bóg wynagrodzi Wam za dobre, kochające serca.

s. Oksana Ponidzelska CSSE

 
Koncert - niedziela, 11.06.2017, godz. 17.00

  RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NMP KRÓLOWEJ POLSKI

W POGÓRZU  ZAPRASZA NA 

IX WIECZORY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ 


organy.jpg

 WIECZÓR DRUGI - 11 CZERWCA 2017 r., GODZ. 17.00

KAMERALNIE OD BACHA DO SZOSTAKOWICZA

  Karol Lipiński-Brańka (Wrocław) - skrzypce

Adam Klarecki (Włocławek) - organy

   

W PROGRAMIE:

   J. S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, D. Szostakowicz

 

ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW BUDŻETU GMINY SKOCZÓW I POWIATU CIESZYŃSKIEGO W RAMACH KONKURSÓW DOTACYJNYCH NA ROK 2017


Czytaj całość
 
Sobota, 13 maja, Pogórze - Dzień Skupienia Apostolatu Maryjnego w 100 rocznicę Objawień Fatimskich
Sobota, 13 maja, Pogórze.
  fatima.jpg     Na parkingi przed kościołem i przed salą spotkań od rana zjeżdżają się samochody z rejestracjami z różnych części naszej i nie tylko naszej diecezji. Co, albo jeszcze lepiej, Kto przyciąga tych wszystkich przyjeżdżających?
     Tak jak 100 lat temu w Fatimie - tak dzisiaj w Pogórzu - gromadzą się ludzie, którzy pragną Maryi - Pięknęj Pani na nowo zawierzyć swoje życie, sprawy swoich bliskich, pokój na świecie, nawrócenie grzeszników i wiele, wiele innych trosk. Bo któż lepiej zrozumie swoje dzieci i ich bóle jak nie najlepsza z matek - Maryja? Prawie 130 członków Stowarzyszenia Cudownego Medalika - Apostolatu Maryjnego - z naszej diecezji i archidiecezji katowickiej pragnie modlitwą różańcową i Eucharystią wyrazić wdzięczność Bogu za dar Niepokalanej.
    Poniżej dwa świadectwa o cichym i pięknym a zarazem tak realnym działaniu Niepokalanej w życiu osób, które zawierzyły siebie i swoich bliskich Jej opiece:

MARYJA ZAPRASZA NIEOCZEKIWANIE

-to z pewnością mogę powiedzieć w odniesieniu do siebie.

                To, że jestem dzisiaj apostołką maryjną, to nie moja chęć , a raczej Jej działanie, gdyż na pierwszym swym zebraniu AM w Pogwizdowie znalazłam się „przez pomyłkę”. Był to okres, gdy byliśmy na etapie formowania się. Pewnego wtorkowego wieczoru po Mszy Świętej miało miejsce kolejne już spotkanie. Zamierzałam iść do domu, gdy nieoczekiwanie „zawróciła mnie” jedna z apostołek, z lekkim wyrzutem mówiąc, że przecież jest spotkanie „ Apostolstwa”! Byłam nieco zdziwiona, że nic o tym nie wiem, bo Apostolstwo Dobrej Śmierci (bo tak ją zrozumiałam i do którego rzeczywiście należę) nie organizuje żadnych zebrań, a tymczasem dowiaduję się , że to rzekomo już kolejne. Poszłam więc z tą gromadką na spotkanie, które prowadziła nasza diecezjalna moderator - p. Urszula Raszka wraz z innymi towarzyszącymi jej apostołkami.  Dopiero w trakcie trwania spotkania zorientowałam się, że przez roztargnienie i „jakiś dziwny traf” znajduję się na spotkaniu ugrupowania do którego nie należę.

Nieco zażenowana zaistniałą sytuacją powiedziałam pani  Urszuli, że ja tu trafiłam przez pomyłkę!- gdy ona okazała swą radość z „nowoprzybyłej” osoby na spotkanie. Na to pani Urszula powiedziała, żebym została i coś w stylu, że nie ma pomyłek!- i tak zostałam… Później okazało się, że moja niewiedza co do formowania się AM u nas wynikała stąd, że w tym okresie przebywałam w sanatorium.

Spotkania we wtorki niestety nie były mi „ na rękę”, bo w tym czasie miałam próby chóru, do którego od lat należę (wtedy wyjątkowo była odwołana próba chóru - więc poszłam) i staram się nie opuszczać lekcji. Jednak przychodziłam  w kolejne wtorki miesiąca na spotkania AM, po czym szybciej wychodziłam, by być chociaż na części próby chóru. Powiedziałam to po kilku spotkaniach, że jest to dla mnie spora niedogodność i że szkoda mi tracić prób śpiewu w związku z czym za ogólną aprobatą i dogodnością dla innych członków spotkania Apostolatu zostały przeniesione na środy. I tak jest do dzisiaj. Środa nie koliduje mi z próbami.

 I tak mnie „załatwiła Maryja”, że jestem Jej apostołką!

      Radość ogarnia mnie tym większa, gdy mam sposobność spotykania się na dniu skupienia w Pogórzu z innymi apostołami z naszej diecezji i archidiecezji katowickiej. Są to spotkania bardzo budujące, przebiegające zawsze w bardzo radosnej- powiedziałabym wręcz rodzinnej atmosferze.

Miło jest widzieć te dzieci Maryi, które też Maryja zaprosiła w swoje szeregi, aby czyniły dobro pod Jej sztandarem. Podczas tych spotkań wygłaszane są budujące wykłady i składane świadectwa na namacalne działanie Maryi w naszym codziennym życiu i jest to budulec twardy, który pomaga w dalszym działaniu, by znów z niecierpliwością oczekiwać kolejnych dni skupienia, na które tu w Pogórzu zaprasza nas nasza Matka, Opiekunka i Pośredniczka- Maryja,  łącząc nas przez łaskę szerzenia i rozpowszechniania Jej  Cudownego Medalika,  poprzez który chce pomóc ludziom w ich pielgrzymowaniu do Domu naszego Ojca w niebie.

                Wszystko z Niepokalaną

Apostołka Maryjna z parafii św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie

Czytaj całość
 
Różańce z ... fasolki - ciąg dalszy ich historii

RÓZANIEC Z „FASOLEK SAKRAMENTEK”

W setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie -  Pogórze, 2017 r


Dziesiątka różańca została wykonana z wyhodowanych w parafialnym ogrodzie przy kościele pw. NMP Królowej Polski w 20170302_204431-1.jpgPogórzu fasolek.

Kilka lat temu ksiądz proboszcz od uczestniczki  pielgrzymki z Niemiec do Częstochowy, Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic ale także do … Pogórza otrzymał pięć nasionek fasoli. Wtedy też opowiedziano mu bardzo poruszającą historię o tym, kiedy i jak to się stało, że na wysianych do gleby całkiem białych ziarenkach fasoli pojawiło się znamię Hostii zamkniętej w ozdobnej monstrancji (o czym można przeczytać w dalszej części artykułu). Otrzymane fasolki proboszcz posadził i w trzecim roku  uprawy wydały tak obfity plon, że można było zrobić z nich ponad 400 „fasolkowych dziesiątek” różańca.

 Rozdawane są w celu propagowania modlitwy różańcowej i zachęty do jej odmawiania, najlepiej - jeśli będzie taka możliwość - przy równoczesnej kontemplacji tajemnic zbawienia podczas adoracji Jezusa Chrystusa obecnego  w tabernakulum lub w wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramencie.

 

Pan zstąpił z nieba pod postacią chleba.
Choć skryty, bez świty, lecz prawy Bóg.
Cichy, bez chwały, daje się nam cały.
Padnijmy na kolana, uczcijmy niebios Pana.
Z miłością, z czułością wiernych sług.

 

Darujący ten przez siebie zrobiony różaniec proszą obdarowanych o modlitwę
w intencjach:  o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie i w Syrii;

o przezwyciężenie obojętności wielu wobec Najświętszej Eucharystii oraz

o łaskę prawdziwego  żalu i szczerej spowiedzi dla zatwardziałych grzeszników.

 Liczą także i proszą o maleńkie westchnienie w ich intencji.


Historię opowiedział: Ks. Ignacy Czader

Czytaj całość
 
 
Stowarzyszenie IGNIS
Zycie muzyczne parafii
                                                       Copyright © 2009 - 2013 Rzymskokatolicka Parafia NMP Królowej Polski                                         do góry