Str. główna arrow Parafia arrow Kapliczki arrow Krzyż przy obwodnicy Cieszyn - Bielsko
Krzyż przy obwodnicy Cieszyn - Bielsko
1.
1.jpg
2.
2.jpg


Kamienny krzyż stoi przy drodze z „dziedziny” do zamku Stonawskich. Ustawiony został w ogrodzie najzamożniejszego w okresie międzywojennym rolnika w Pogórzu Jana Szostoka.
Jan Szostok jako młody człowiek powołany został do wojska austriackiego w czasie pierwszej wojny światowej. Wtedy złożył ślubowanie, że jeśli wróci szczęśliwie z wojennej tułaczki, wybuduje w Pogórzu kościół. Los okazał się łaskawy i Jan wrócił do domu, jednak na budowę kościoła ani jego, ani mieszkańców Pogórza nie było wtedy stać. Chcąc zatem choć w części wypełnić swe zobowiązanie, ufundował w 1931 roku kamienny krzyż i ustawił go w swoim ogrodzie przy drodze.
W dalszym ciągu krzyżem tym opiekuje się rodzina Szostoków, a od czasu powstania parafii w Pogórzu przybywają do niego procesje oraz są odprawiane nabożeństwa w dni krzyżowe.

Na krzyżu zawieszony jest Chrystus, a pod nim znajduje się figurka Matki Bożej. W dole umieszczono napis następującej treści: „Jam jest Zmartwychwstanie i żywot. Kto we mnie wierzy, choćby też umarł, żyć będzie na wieki”. Z tyłu jest podana dokładna data jego ustawienia (17.04.1931 rok), oraz imię i nazwisko fundatora.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
                                                       Copyright © 2009 - 2013 Rzymskokatolicka Parafia NMP Królowej Polski                                         do góry