Str. główna arrow Parafia arrow Kapliczki arrow Kapliczka Matki Bożej Wniebowziętej
Kapliczka Matki Bożej Wniebowziętej
1.
1.jpg
2.
2.jpg
3.
3.jpg


Pierwsza kapliczka w Pogórzu została wybudowana prawdopodobnie na początku XVII w. na tzw. „Kępkach”, poniżej dzisiejszego budynku pana Herdy – Rodenki. Tędy prowadziła wówczas polna dróżka z Zalesia do młyna i warsztatów tkackich. W siedemnastym wieku wybudowano nowe drogi z zamku do pozostałych folwarków w Arendzie i na Bajerkach. Dróżka, przy której stała kamienna kapliczka przestała być uczęszczana. W osiemnastym wieku stara kapliczka została rozebrana i przeniesiona na miejsce, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. „Druga” kapliczka jest murowana i większa od poprzedniej. Usytuowano ją obok zbudowanego z kamienia wapiennego mostu, który rozebrano w 1947 roku. Wokół kapliczki posadzono drzewa, które rosną do dnia dzisiejszego. Tak jak pierwszą poświęcono ją Matce Bożej Wniebowziętej. Podanie głosi, że w dachu kaplicy miały być przechowywane stare dokumenty mówiące o jej powstaniu.
Wewnątrz widoczna jest figura Matki Bożej, po bokach znajdują się obrazy, a w górnym okienku nad wejściem widnieje figura św. Jana Nepomucena. Od dawna przy kapliczce odprawiano 15 sierpnia tzw. „odpust przy kapliczce”, jak również nabożeństwo ku czci Matki Bożej Wniebowziętej, której oddawana jest w dalszym ciągu wielka cześć przez miejscową ludność, dbającą też o wygląd tego miejsca.
W latach osiemdziesiątych naszego stulecia kapliczka została poddana gruntownej renowacji, wyremontował ją i odmalował pan Fornala. W 1991 roku nieznany sprawca stłukł szyby w drzwiach i rozbił figurę. Szkody zostały szybko naprawione przez sąsiadów. Po powstaniu parafii w Pogórzu przy kapliczce są odprawiane nabożeństwa w dni krzyżowe oraz 15 sierpnia nabożeństwo maryjne.
 
następny artykuł »
                                                       Copyright © 2009 - 2013 Rzymskokatolicka Parafia NMP Królowej Polski                                         do góry