Str. główna arrow Parafia arrow Duszpasterze
Ks. Ignacy Czader w finale konkursu Proboszcz Roku 2007
Ks. Ignacy Czader, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu na Śląsku Cieszyńskim w diecezji bielsko-żywieckiej został nominowany do ścisłego finału konkursu Proboszcz Roku 2007. Do czwartej już edycji Konkursu, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną i Redakcję Programów Katolickich TVP, parafianie zgłosili kandydatury 83 swoich proboszczów. 14 kapłanów do ścisłego finału wyłoniła Kapituła konkursu.
Ks. Ignacy Czader uważa, że rola proboszcza polega przede wszystkim na podsycaniu zapału parafian „ Dobry proboszcz powinien umieć koordynować inicjatywy parafian. To taki, który nie gasi ducha i dopuszcza do współdecydowania o życiu parafii”- mówi nominowany kapłan.
Zdaniem duchownego nominacja do prestiżowego konkursu jest zasługą przede wszystkim całej parafii. Proboszcz jest tylko częścią tej wspólnoty, więc może powinno się wybierać “parafię roku”. Swą nominację postrzegam jako sukces parafii, która jest tak bardzo żywa i otwarta na wszelkie przedsięwzięcia. W ten sposób wspólnota może dać świadectwo swojego zaangażowania” –mówi w rozmowie z KAI.
45-letni ksiądz przyznaje, że wzorców duszpasterskiej pracy szuka w postawach świętych Kościoła. „Dla mnie idealnym księdzem jest ten, który kocha Boga i ludzi. Wzorem mogą być ci kapłani, którzy nie zaniedbują swoich obowiązków, którzy chcą bardziej służyć ludziom niż dyrektorować” – zaznacza.

1.
1.jpg
2.
2.jpg
3.
3.jpg
4.
4.jpg
5.
5.jpg
6.
6.jpg
7.
7.jpg
8.
8.jpg
9.
9.jpg


Urodzony w Jaworzu kapłan podkreśla, że niezwykle imponuje mu postać św. Józefa Kalasantego, który zajmował się dziećmi zaniedbanymi i biednymi. „On potrafił przez całą noc sprzątać sale lekcyjne i ostrzyć ołówki, by dzieci miały rano czym pisać. To jest taka cicha świętość, która mnie urzeka” – wyznaje proboszcz.
W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ks. Czader pracuje jako proboszcz od 6 lat. Kapłan z Pogórza dba przede wszystkim o wzrost wiary dzieci i młodzieży. Urządził dla nich specjalną kaplicę. Jest animatorem wielu grup parafialnych oraz kolonii charytatywnych. W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest od 6 lat parafia. Obecnie wspólnota liczy 1350 osób.
KAI,16 listopada 2007
 
                                                       Copyright © 2009 - 2013 Rzymskokatolicka Parafia NMP Królowej Polski                                         do góry