Str. główna arrow Wiadomości
Wiadomości
Prace porządkowe na cmentarzu - 15.07.2017
Składam serdeczne podziękowanie Panom:
Romanowi, Stanisławowi, Mariuszowi, Piotrowi a także młodzieńcom: Michałowi, Piotrowi, Andrzejowi, Fabianowi za prace porządkowe na cmentarzu – wybranie z boksu i posegregowanie ogromnej ilości śmieci.
20170715_115146 (copy).jpg

Panowie pracowali calusieńką sobotę: od 9 –tej rano do 17.00 popołudniu.  Śmieci musiały być wyjęte z boksu, gdyż firma, która je zabiera - zabiera tylko napełnione kontenery posegregowanych śmieci.

20170715_104009 (copy).jpg
Bardzo proszę, aby nie wrzucać żadnych śmieci do boksu na cmentarzu. Ponawiam też prośbę
o zabieranie śmieci do swoich przydomowych śmietników, a tylko w ostateczności  dokładne segregowanie  i wrzucanie ich do odpowiednich kontenerów.

                            Ks. prob. Ignacy Czader
 
Pobyt dzieci z Ukrainy

 

img_20170613_114924.jpgOd 5 do 14 czerwca dzieci z Zimnej Wody i Czerwonograda – z terenu Lwowskiej Archidiecezji, pod opieką ks. Mikołaja i s. Oksany, skorzystało z pięknego wypoczynku w Pogórzu, zorganizowanego przez ks. Proboszcza Ignacego.

Dzieciaki codziennie miały możliwość poznawać piękno i tradycje Polski. Poza różnymi zajęciami w domu rekolekcyjnym, gdzie mieszkały, dzieci miały okazję zwiedzić okoliczne miejscowości i atrakcje, między innymi Dream Park, Skoczów, Cieszyn Polski i Czeski, Rybny Dom w Czechach, ZOO w Ostrawie, Zagrodę Żubrów i Zamek Księżnej Daisy w Pszczynie. Nawet zdobyły niektóre szczyty Beskidów. Były też zaproszone na zajęcia do pracowni terapii zajęciowej, gdzie wraz z mieszkankami DPS wykonywały piękne prace ręczne.

Dzieci wracały do swoich domów wypoczęte, radosne, wdzięczne i wzbogacone wiedzą historyczną i językową.

W imieniu każdego dziecka, ich rodziców, ks. Proboszczów z Czerwonograda i Zimnej Wody, a również w swoim własnym imieniu wyrażamy OGROMNĄ WDZIĘCZNOŚĆ ks. Proboszczowi Ignacemu, Parafianom z Pogórza i wszystkim ludziom dobrej woli, których spotkaliśmy w ciągu tych dziesięciu wspaniałych i niezapomnianych dni.

Niech Dobry Bóg wynagrodzi Wam za dobre, kochające serca.

s. Oksana Ponidzelska CSSE

 
Koncert - niedziela, 11.06.2017, godz. 17.00

  RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA NMP KRÓLOWEJ POLSKI

W POGÓRZU  ZAPRASZA NA 

IX WIECZORY MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ 


organy.jpg

 WIECZÓR DRUGI - 11 CZERWCA 2017 r., GODZ. 17.00

KAMERALNIE OD BACHA DO SZOSTAKOWICZA

  Karol Lipiński-Brańka (Wrocław) - skrzypce

Adam Klarecki (Włocławek) - organy

   

W PROGRAMIE:

   J. S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, D. Szostakowicz

 

ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW BUDŻETU GMINY SKOCZÓW I POWIATU CIESZYŃSKIEGO W RAMACH KONKURSÓW DOTACYJNYCH NA ROK 2017


Czytaj całość
 
Sobota, 13 maja, Pogórze - Dzień Skupienia Apostolatu Maryjnego w 100 rocznicę Objawień Fatimskich
Sobota, 13 maja, Pogórze.
  fatima.jpg     Na parkingi przed kościołem i przed salą spotkań od rana zjeżdżają się samochody z rejestracjami z różnych części naszej i nie tylko naszej diecezji. Co, albo jeszcze lepiej, Kto przyciąga tych wszystkich przyjeżdżających?
     Tak jak 100 lat temu w Fatimie - tak dzisiaj w Pogórzu - gromadzą się ludzie, którzy pragną Maryi - Pięknęj Pani na nowo zawierzyć swoje życie, sprawy swoich bliskich, pokój na świecie, nawrócenie grzeszników i wiele, wiele innych trosk. Bo któż lepiej zrozumie swoje dzieci i ich bóle jak nie najlepsza z matek - Maryja? Prawie 130 członków Stowarzyszenia Cudownego Medalika - Apostolatu Maryjnego - z naszej diecezji i archidiecezji katowickiej pragnie modlitwą różańcową i Eucharystią wyrazić wdzięczność Bogu za dar Niepokalanej.
    Poniżej dwa świadectwa o cichym i pięknym a zarazem tak realnym działaniu Niepokalanej w życiu osób, które zawierzyły siebie i swoich bliskich Jej opiece:

MARYJA ZAPRASZA NIEOCZEKIWANIE

-to z pewnością mogę powiedzieć w odniesieniu do siebie.

                To, że jestem dzisiaj apostołką maryjną, to nie moja chęć , a raczej Jej działanie, gdyż na pierwszym swym zebraniu AM w Pogwizdowie znalazłam się „przez pomyłkę”. Był to okres, gdy byliśmy na etapie formowania się. Pewnego wtorkowego wieczoru po Mszy Świętej miało miejsce kolejne już spotkanie. Zamierzałam iść do domu, gdy nieoczekiwanie „zawróciła mnie” jedna z apostołek, z lekkim wyrzutem mówiąc, że przecież jest spotkanie „ Apostolstwa”! Byłam nieco zdziwiona, że nic o tym nie wiem, bo Apostolstwo Dobrej Śmierci (bo tak ją zrozumiałam i do którego rzeczywiście należę) nie organizuje żadnych zebrań, a tymczasem dowiaduję się , że to rzekomo już kolejne. Poszłam więc z tą gromadką na spotkanie, które prowadziła nasza diecezjalna moderator - p. Urszula Raszka wraz z innymi towarzyszącymi jej apostołkami.  Dopiero w trakcie trwania spotkania zorientowałam się, że przez roztargnienie i „jakiś dziwny traf” znajduję się na spotkaniu ugrupowania do którego nie należę.

Nieco zażenowana zaistniałą sytuacją powiedziałam pani  Urszuli, że ja tu trafiłam przez pomyłkę!- gdy ona okazała swą radość z „nowoprzybyłej” osoby na spotkanie. Na to pani Urszula powiedziała, żebym została i coś w stylu, że nie ma pomyłek!- i tak zostałam… Później okazało się, że moja niewiedza co do formowania się AM u nas wynikała stąd, że w tym okresie przebywałam w sanatorium.

Spotkania we wtorki niestety nie były mi „ na rękę”, bo w tym czasie miałam próby chóru, do którego od lat należę (wtedy wyjątkowo była odwołana próba chóru - więc poszłam) i staram się nie opuszczać lekcji. Jednak przychodziłam  w kolejne wtorki miesiąca na spotkania AM, po czym szybciej wychodziłam, by być chociaż na części próby chóru. Powiedziałam to po kilku spotkaniach, że jest to dla mnie spora niedogodność i że szkoda mi tracić prób śpiewu w związku z czym za ogólną aprobatą i dogodnością dla innych członków spotkania Apostolatu zostały przeniesione na środy. I tak jest do dzisiaj. Środa nie koliduje mi z próbami.

 I tak mnie „załatwiła Maryja”, że jestem Jej apostołką!

      Radość ogarnia mnie tym większa, gdy mam sposobność spotykania się na dniu skupienia w Pogórzu z innymi apostołami z naszej diecezji i archidiecezji katowickiej. Są to spotkania bardzo budujące, przebiegające zawsze w bardzo radosnej- powiedziałabym wręcz rodzinnej atmosferze.

Miło jest widzieć te dzieci Maryi, które też Maryja zaprosiła w swoje szeregi, aby czyniły dobro pod Jej sztandarem. Podczas tych spotkań wygłaszane są budujące wykłady i składane świadectwa na namacalne działanie Maryi w naszym codziennym życiu i jest to budulec twardy, który pomaga w dalszym działaniu, by znów z niecierpliwością oczekiwać kolejnych dni skupienia, na które tu w Pogórzu zaprasza nas nasza Matka, Opiekunka i Pośredniczka- Maryja,  łącząc nas przez łaskę szerzenia i rozpowszechniania Jej  Cudownego Medalika,  poprzez który chce pomóc ludziom w ich pielgrzymowaniu do Domu naszego Ojca w niebie.

                Wszystko z Niepokalaną

Apostołka Maryjna z parafii św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie

Czytaj całość
 
Różańce z ... fasolki - ciąg dalszy ich historii

RÓZANIEC Z „FASOLEK SAKRAMENTEK”

W setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie -  Pogórze, 2017 r


Dziesiątka różańca została wykonana z wyhodowanych w parafialnym ogrodzie przy kościele pw. NMP Królowej Polski w 20170302_204431-1.jpgPogórzu fasolek.

Kilka lat temu ksiądz proboszcz od uczestniczki  pielgrzymki z Niemiec do Częstochowy, Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic ale także do … Pogórza otrzymał pięć nasionek fasoli. Wtedy też opowiedziano mu bardzo poruszającą historię o tym, kiedy i jak to się stało, że na wysianych do gleby całkiem białych ziarenkach fasoli pojawiło się znamię Hostii zamkniętej w ozdobnej monstrancji (o czym można przeczytać w dalszej części artykułu). Otrzymane fasolki proboszcz posadził i w trzecim roku  uprawy wydały tak obfity plon, że można było zrobić z nich ponad 400 „fasolkowych dziesiątek” różańca.

 Rozdawane są w celu propagowania modlitwy różańcowej i zachęty do jej odmawiania, najlepiej - jeśli będzie taka możliwość - przy równoczesnej kontemplacji tajemnic zbawienia podczas adoracji Jezusa Chrystusa obecnego  w tabernakulum lub w wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramencie.

 

Pan zstąpił z nieba pod postacią chleba.
Choć skryty, bez świty, lecz prawy Bóg.
Cichy, bez chwały, daje się nam cały.
Padnijmy na kolana, uczcijmy niebios Pana.
Z miłością, z czułością wiernych sług.

 

Darujący ten przez siebie zrobiony różaniec proszą obdarowanych o modlitwę
w intencjach:  o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie i w Syrii;

o przezwyciężenie obojętności wielu wobec Najświętszej Eucharystii oraz

o łaskę prawdziwego  żalu i szczerej spowiedzi dla zatwardziałych grzeszników.

 Liczą także i proszą o maleńkie westchnienie w ich intencji.


Historię opowiedział: Ks. Ignacy Czader

Czytaj całość
 
W niedzielę, 7 maja - zbiórka na rzecz syryjskiej Rodziny, którą objęliśmy wsparciem

       Jako Parafia włączyliśmy się w akcję pomocy jednej syryjskiej rodzinie wskazanej przez Caritas Polska. Środki na ten cel młodzież ze Szkolnego Koła Caritas pierwszy raz zbierała w niedzielę, 19 marca. Po raz drugi zbierać będą w niedzielę, 7 maja. Kolejne zbiórki będą wcześniej zapowiadane. Za okazaną wrażliwośc serca składamy wszystkim  ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać. 

      Rodzina, którą się opiekujemy jest chrześcijańska, z kościoła ormiańskiego. Ormianie w Aleppo cierpią ogromną biedę.

 Khachadour Khoudetsian mieszka w Aleppo z żoną Ovsanną Vartanian. Mają trójkę dzieci: Viki, Hagop i Daron. Jest to bardzo biedna rodzina bez źródeł dochodu i bez pracy. W Aleppo od 2 lat nie ma elektryczności i bieżącej wody. Rodzina potrzebuje środków na zakup dostępu do elektryczności (tzw. amperów), który stale drożeje w związku z przedłużającą się wojną. Potrzebują zakupić wodę, która jest dystrybuowana cysternami w mieście. Potrzebują również żywności, która w Aleppo jest obecnie bardzo droga. Potrzebują również opłacić koszty związane z wynajmem mieszkania.

Tą konkretną Rodzinę oraz całą Syrię możemy wesprzeć także wytrwałą modlitwą o pokój.

 
Wprowadzenie relikwii Św. Józefa Bilczewskiego - 29.03.2017

W środę, 29 marca, na zakończenie rekolekcji wielkopostnych miało miejsce uroczyste wprowadzenie do naszej świątyni relikwii Św. Józefa Bilczewskiego. Relikwie darowane naszej parafii - na prośbę Ks. prob. Ignacego Czadera - przez Ks. Abpa Mieczysława Mokrzyckiego przywiózł z Lwowa Ks. Jan Fafuła. Zainstalowania relikwii dokonał Ks. Bp Tadeusz Rakoczy.

dsc_1283.jpg  Ks. Biskup Senior oddając cześć Św. Józefowi Bilczewskiemu odmówił Litanię do Świętego i modlitwę przez jego wstawiennictwo oraz wygłosił homilię. W krótkim słowie skierowanym do zgromadzonych wiernych przybliżył postać Świętego Arcybiskupa z Lwowa, jako wielkiego czciciela Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Przypomniał jego zasługi dla Kościoła Polskiego. Przypomniał także, że Ks. Arcybiskup Józef - zgodnie z jego wolą - został pochowany we Lwowie na cmentarzu Janowskim, na którym grzebano nędzarzy, a których Świety Józef zawsze wspierał.

Ks. Bp Tadeusz podziękował Ks. Ignacemu Czaderowi za jego troskę o duchowy rozwój parafian, za pomoc udzielaną – także przez Stowarzyszenie IGNIS - dzieciom i młodzieży zza wschodniej granicy, w tym także z Ukrainy, w której ciągle toczy się wojna. Przywołał też na pamięć postać śp. Romka Sokacza, który najpierw przyjeżdżał z bratem Bogdanem na kolonie charytatywne organizowane przez ks. Ignacego, a później przyjeżdżali do Pogórza pomagać w różnych pracach przy parafii. Dzięki ich zaangażowaniu powstała m.in. Golgota i symboliczny Pusty Grób na cmentarzu, plenerowa Droga Krzyżowa.

    Uroczystość zakończyło błogosławieństwo, które zgromadzonym parafianom udzielił relikwiami Świętego Ks. Biskup Tadeusz.

Zobacz w Galerii:  Instalacja relikwii Św. Józefa Bilczewskiego

 

Czytaj całość
 
Rekolekcje wielkopostne 2017

Rekolekcje wielkopostne, 26-29 marca 2017,

Prowadzący: ks. Jan Fafuła – proboszcz i budowniczy kościoła w Zimnej Wodzie na Ukrainie

dsc_1206.jpg  Za nami święty czas wielkopostnych ćwiczeń duchowych, po drogach których prowadził nas Ks. Jan podejmując tematy: pokory, przebaczenia, sakramentu pokuty i pojednania oraz Komunii Świętej. Poniżej znajdziemy tylko małe fragmenty z nauk ogólnych, które pozwolą nam wrócić jeszcze raz do pięknych i jakże bogatych treści.

  Niedziela - tematem pierwszej nauki rekolekcyjnej była POKORA

  …„Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem" (Mt 11,29) - powiedział Pan Jezus do swoich uczniów, a więc i do nas chrześcijan: do mnie i do ciebie. Pokory mamy się uczyć - i to od Pana Jezusa. W Ewangelii Pan Jezus mówi: „Każdy, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony". Każdy, to znaczy: wyjątków nie ma. Ty też nie jesteś wyjątkiem...

…Moi Drodzy! Pokora jest cnotą. „Pokora polega na poznaniu siebie według rzeczywistej swej wartości, co pociąga za sobą nie ubieganie się o odznaczenia i chętne godzenie się na brak uznania czy nawet lekceważenie ze strony innych ludzi" (Mały słownik teologiczny)...

…Przypatrzmy się sobie i odpowiedzmy na pytanie: „Czy jestem pokorny; Po czym można poznać pokorę?" - Pan Jezus daje nam odpowiedź na to pytanie zachęcając do uczenia się pokory z cichością. Człowiek pokorny, to człowiek cichy, nie krzykliwy, nie narzucający siebie innym. To taki człowiek, który potrafi uszanować drugiego, nie obraża go, ponieważ uznaje rzeczywistą swoją wartość.

Czytaj całość
 
Pielgrzymka do Ziemi Świętej
 
        Pielgrzymką życie jest człowieka” - tak można sparafrazować słowa poety. Nasze życie jest pielgrzymką. Pielgrzymujemy do domu Ojca i aby nie ustać w tej wędrówce, aby umocnić naszą wiarę, od czasu do czasu wyruszamy na pielgrzymi szlak do miejsc świętych, bardziej lub mniej oddalonych od naszego miejsca zamieszkania. Marzeniem większości chrześcijan jest pielgrzymka do Ziemi Świętej, szlakiem biblijnych wydarzeń i miejsc, w których przebywał Jezus Chrystus. W taką wędrówkę na początku marca wybrała się licząca 12 osób grupa pielgrzymów z Pogórza pod duchową opieką ks.Ignacego.
dscn6710a-1.jpg

Termin wyjazdu był szczególny. Właśnie rozpoczął się Wielki Post, czas nawrócenia, modlitwy, postu i jałmużny. Trudno o lepsze miejsca, w których można rozważać życie, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa niż właśnie te położone w Ziemi Świętej i bezpośrednio związane z Jego życiem i działalnością.

  Betlejem, Nazaret, Kana Galilejska, Kafarnaum, Jordan, Morze Galilejskie, Jerozolima, Jerycho, Tabor, Góra Błogosławieństw  – to miejsca, o których czytamy w Piśmie Świętym, a w których przebywał i nauczał nasz Zbawiciel. Mogliśmy tam podziwiać piękno stworzonego świata i dzieła rąk ludzkich. Zachwycała nas otaczająca przyroda i architektura. W tych niezwykłych miejscach słuchaliśmy Słowa Bożego i je rozważali, a sprawowana Eucharystia była kwintesencją i najważniejszym punktem każdego dnia. W Kanie Galilejskie małżonkowie mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie, zaś nad Jordanem wszyscy odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, a ich uwieńczeniem było polanie naszych głów wodą z Jordanu. Na górze Tabor z kolei miało miejsce spontaniczne zawarcie przyjaźni z pielgrzymami z Nigerii i wspólny taniec na chwałę Pana.

 Jerozolima jest miejscem niezwykłym i szczególnym. Robi na pielgrzymach niesamowite wrażenie. To tygiel różnych religii, kultur i nacji. W tym mieście zderzają się trzy wielkie religie monoteistyczne, Wschód z Zachodem, historia ze współczesnością, starożytność z nowoczesnością. Można tu spotkać wielu interesujących ludzi, życzliwych, otwartych, pobożnych, ale nie brakuje też skupionych na sobie i nastawionych na zysk.

Rozważanie Męki Pańskiej, wędrując Via Dolorosa, wśród straganów, turystów, nawoływań kupców i modlitw płynących z meczetu było przeżyciem niemal metafizycznym, uświadomiło nam, pielgrzymom, jak samotny i opuszczony był nasz Pan dźwigający na swych barkach grzechy całego świata, nasze grzechy. Smutkiem napawa też fakt, że miejsca święte dla wszystkich chrześcijan, takie jak Golgota i Grób Pański są od wieków aż po dziś przedmiotem kłótni i sporów. Powinny łączyć, a jednak dzielą, co przekłada się na panujący chaos i zamieszanie.

Jest jednak nadzieja, która płynie z pustego Grobu: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! i to jest dla nas pociecha i umocnienie. Zbawił wszystkich bez względu na kolor skóry, narodowość, wyznanie, bogatych i biednych, mądrych i niemądrych, młodych i starych, tych, którzy byli i tych, którzy dopiero będą.  

O naszej pielgrzymce można by wiele pisać, z pewnością każdy z nas ma różne spostrzeżenia i przemyślenia. Jedno jest pewne: był to niezwykły czas, bogaty w przeżycia, emocje, wzruszenia, zmuszający do refleksji nad naszą wiarą, życiem i przyszłością.

Dla mnie była to pielgrzymka życia, niezwykle pouczająca i wzruszająca. Uświadomiłam sobie, jakie to szczęście być chrześcijanką, cieszyć się równouprawnieniem i wolnością. Przebywanie w miejscach świętych pomogło mi w głębszym, pełniejszym rozumieniu Ewangelii i rozważaniu tajemnic różańcowych. Jestem przekonana, że nadchodzące święta Wielkiej Nocy ( i każde następne, a także Boże Narodzenie) będą  wyjątkowe, czego życzę sobie i wszystkim pielgrzymom. 

                                                                                                          Peregrina

 
Komunikat Ks. Biskupa Ordynariusza

Komunikat Biskupa Bielsko-Żywieckiego

na I Niedzielę Wielkiego Postu 5 marca 2017 roku

 Czcigodny Księże,

 

Tegoroczny Wielki Post przeżywamy mając w sercu owoce Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i Peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w parafiach naszej diecezji i w naszych rodzinach. W Kościele polskim trwa Rok św. Brata Alberta, który poświęcił swe życie dziełom miłosierdzia i wzywał wszystkich, by stali się dobrzy jak chleb. U progu tego czasu łaski pragnę zwrócić uwagę na dwie ważne inicjatywy, które wpisują się w ten nurt życia Kościoła.  

Pierwszą z nich jest ogłoszona przez Caritas Polska akcja „Rodzina Rodzinie”. Polega ona na wsparciu konkretnych rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Mogą im pomagać osoby indywidualne, rodziny, stowarzyszenia, wspólnoty i parafie. Proszę zatem, aby każda parafia naszej diecezji pomogła przynajmniej jednej syryjskiej rodzinie wskazanej przez Caritas Polska. Wdzięczny za waszą służbę, prośbę tę polecam duszpasterzom, katechetom, członkom zespołów charytatywnych, wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Stajemy wobec bardzo konkretnej możliwości świadczenia jałmużny wielkopostnej. Odczytajmy tę możliwość jako znak czasu. Księży Proboszczów proszę o koordynację tego dzieła w parafiach. Informację jak żyją rodziny w ogarniętej wojną Syrii i w jaki sposób możemy im pomóc znajdziemy na stronie internetowej www.rodzinarodzinie.caritas.pl.  

 Drugie ważne wydarzenie, o którym chcę wspomnieć to pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym roku 30 kwietnia już po raz piąty wyruszy ona z hałcnowskiej bazyliki, by 3 maja dotrzeć do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Krakowie. W ubiegłym roku wzięło w niej udział 2000 osób. Co czwarty pątnik jest osobą młodą, przed 20 rokiem życia.  Zapisy przyjmowane są od 6 marca do 2 kwietnia 2017 roku w ośmiu miejscach naszej diecezji oraz drogą internetową. W imieniu organizatorów pielgrzymki i jej dotychczasowych uczestników zapraszam Wszystkich do wyruszenia w drogę do Łagiewnik.

 Na czas Wielkiego Postu i podejmowania dzieł modlitwy i miłosierdzia wszystkim z serca błogosławię

 Bp. Roman Pindel

Biskup Bielsko-Żywiecki

 
Rozpoczął się czas przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy

Wielki Post

W Środę  Popielcową Kościół przypomina nam naszą kondycję: „Pamiętaj, że jesteś prochem”. Umrzemy, w proch się obrócimy, ale w dniu ostatecznym Bóg wskrzesi nasze ciała.

Wielki Post ma nas przygotować, ma nas otworzyć na łaskę zmartwychwstania.

Kolejny w naszym  życiu…

Wielu z nas przychodzi na początku Wielkiego Postu do spowiedzi św., bo chce odnowić, pogłębić swoją relację z Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą, bo chce przylgnąć do Jezusa. Przychodzimy do spowiedzi św., aby na nowo rozpocząć drogę przemiany, bo tylko Jezus może dać nam siłę do prawdziwej miłości, kochania Boga, bliźniego i siebie samego.

Módlmy się za tych, którzy bardzo pragną w czasie tego Wielkiego Postu walczyć ze swoimi grzechami, wadami, nałogami. Pragną zmienić się ale wiedzą, że o własnych siłach tego nie zrobią. Potrzebują naszej modlitwy, naszego wstawiennictwa u Boga.

Modlitwą otoczmy też tych, którzy odeszli daleko od Pana Boga i jest im już z tym dobrze, zapomnieli o Panu Bogu, nie korzystają z sakramentów świętych, nie tęsknią za wspólnotą Kościoła. Już nic nie chcą zmienić w swoim  życiu. Módlmy się za tych, którzy może chcieliby skorzystać ze spowiedzi ale ogarnia ich lęk, wstyd. Pomóżmy im wrócić w tym Wielkim Poście do Pana Boga. Módlmy się o przemianę naszych serc, serc naszych bliskich.

Dzieło pojednania i odkupienia, podobnie jak dzieło stworzenia, to dzieło Boga. Dać się pojednać to dać otworzyć sobie oczy na to, co nas oddziela od Boga i od innych ludzi, co nas samych rozdziera, to jednocześnie otwierać się na jednoczącą i leczącą Miłość.

Modlitwa, post i jałmużna praktykowane z miłością, w ukryciu, z taktem i dyskrecją otwierają oczy na moc Bożą, na ludzką kruchość i na potrzeby bliźnich.

/ks. Ignacy Czader/

 

Czytaj całość
 
Pomoc Kościołowi w Potrzebie dziękuje naszej Parafii za wsparcie

    To kolejne podziękowania, które otrzymała w minionym tygodniu nasza wspólnota parafialna wraz z Ks. Proboszczem. Tym razem Dyrektor Sekcji Polskiej PKWP, Ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło wyraził wdzięczność za zaangażowanie i czynne włączenie się w VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Oto, co napisał:
podziekowanie.jpg
Poniżej dowiemy się, na co papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeznaczyło zgromadzone środki w minionych latach.

Czytaj całość
 
Podziękowania dla kolędników misyjnych
 
       We wtorek, 14 lutego, Ks. Proboszcz otrzymał list od Dyrektora krajowego Papieskiego Dzieła Misyjnego w Polsce, w którym Ks. Tomasz Atłas dziękuje naszym misyjnym kolędnikom za trud kolędowania i zbierania ofiar na rzecz dzieci z Tajlandii.
podziekowanie2 002.jpg
Poniżej możecie przeczytać, co napisał Ks. Dyrektor PDM.
Czytaj całość
 
Wydarzenia od 22.01.- 11.02.2 017 w skrócie

W naszej Galerii można obejrzeć zdjęcia z wydarzeń od 22.01 do 11.02.2017

W sobotę, 11 lutego, odbyły się kolejne zajęcia w świetlicy Anioła Stróża, podczas których dzieci nie miały szans, aby się nudzić. Powstały piękne elementy do gry „Memory”. Zobaczcie je sami: Zajęcia w świetlicy

W czwartek, 2 lutego – Święto Ofiarowania Pańskiego w polskiej tradycji zwane jest Świętem Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu kapłani święcą duże świece zwane gromnicami. Taką poświęconą gromnicę zapala się, kiedy szaleje burza, aby Matka Boża swoim orędownictwem u Syna chroniła domostwa. Wkłada się ją do ręki umierającego, aby Maryja prowadziła bezpiecznie duszę na spotkanie z jej Zbawicielem.

Na początku Mszy św. wieczornej poświęcone zostały świece dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej. Na jej zakończenie kapłani udzielali indywidualnego błogosławieństwa Św. Błażeja, patrona gardła i mowy. Matki Bożej Gromnicznej

We wtorek, 24 stycznia, miała miejsce kolejna modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała, którą poprowadził o. Teodor Knapczyk fm. Razem z o. Teodorem przyjechał  diakon i klerycy z Seminarium OO. Franciszkanów z Krakowa. Tym razem podczas Mszy św. zakonnik mówił o naszych pragnieniach ukrytych na dnie serc. Pragnieniach, które powinny prowadzić nas do zjednoczenia z naszym Zbawicielem. Msza o uzdrowienie

W niedzielę, 22 stycznia, wystąpiła Schola Coram Deo et Hominibus ze Skoczowa pod dyrekcją Katarzyny Koziny. Śpiewem kolęd towarzyszyli nam podczas Mszy św. o godz. 11.00. Coram Deo et Hominibus

 
Rekolekcje dla tegorocznych maturzystów

Rekolekcje dla Maturzystów

Cierpliwi mury rozbiją” to hasło przewodnie Rekolekcji dla Maturzystów odbywających się w dn. 27-29.01.2017r. w tutejszej padscn2671.jpgrafii. Uczestnicy pochodzili z różnych zakamarków naszego regionu, m.in. Czechowic – Dziedzic, Gilowic, Żywca, Pogórza czy Andrychowa. Przyjechali tutaj, aby prosić o światło Ducha Świętego oraz rozwagę przy wyborze dalszej drogi życiowej.

Pomoc i wskazówki zapewnił prowadzący rekolekcje Ksiądz Marcin Suchanek. „Cieszę się, że mogłem poznać tak wiele młodych osób, które odczytały w sercu, że chcą robić coś więcej niż inni -  przyjechali na rekolekcje. Myślę, że znaleźli się tu nieprzypadkowo. Każdy czas refleksji jest czasem owocnym. Rekolekcje mogą być takim właśnie momentem, w którym człowiek poleci się Bogu przed czekającymi go różnymi wyzwaniami.” – mówi Ksiądz Marcin.

Czas umilały także rozśpiewane i pełne pozytywnej energii animatorki muzyczne: Dorota i Natalia, które starały się nauczyć nas wspólnego wychwalania Boga  śpiewem.

Maturzyści mieli okazję uczestniczyć w konferencjach, podczas których Ksiądz Marcin dzielił się swoimi doświadczeniami życiowymi oraz starał się przekazać pewne zasady odnajdywania się we współczesnym świecie. Poruszane tematy dotyczyły grzechu, a także radzenia sobie z wewnętrznymi słabościami i nowymi wyzwaniami. Wspólny śpiew, uczestnictwo we mszy świętej, adoracja oraz modlitwa wzmacniały duchowo uczestników. Znalazł się także czas na relaks. Dzięki wspólnym zabawom maturzyści choć na chwilę mogli zapomnieć o codziennych troskach.

Czytaj całość
 
                                                       Copyright © 2009 - 2013 Rzymskokatolicka Parafia NMP Królowej Polski                                         do góry