Kapliczki
Kapliczka Matki Bożej Wniebowziętej
Pierwsza kapliczka w Pogórzu została wybudowana prawdopodobnie na początku XVII w. na tzw. „Kępkach”, poniżej dzisiejszego budynku pana Herdy–Rodenki. Tędy prowadziła wówczas polna dróżka z Zalesia do młyna i warsztatów tkackich.
Czytaj całość
 
Krzyż drewniany przy kościele
Trudno dzisiaj ustalić nawet w przybliżeniu rok, w którym ustawiono pierwszy krzyż na „Pogórskim Kopcu”. Stał dokładnie w tym samym miejscu co obecny, był tylko nieco mniejszy. Postać Chrystusa, tak jak obecnie, była wycięta z grubej blachy.
Czytaj całość
 
Krzyż przy obwodnicy Cieszyn - Bielsko
Kamienny krzyż stoi przy drodze z „dziedziny” do zamku Stonawskich. Ustawiony został w ogrodzie najzamożniejszego w okresie międzywojennym rolnika w Pogórzu Jana Szostoka. Jan Szostok jako młody człowiek powołany został do wojska austriackiego w czasie pierwszej wojny światowej.
Czytaj całość
 
Kapliczka przy starej, brukowanej drodze
Fundatorem i wykonawcą kapliczki był Andrzej Rodenko, kościelny z pobliskiej świątyni, wraz z rodziną. Z inicjatywą poświęcenia jej Świętej Rodzinie wyszedł zamieszkujący na probostwie w Pogórzu ks. kan. Franciszek Strauch (kolega kursowy papieża Jana Pawła II).
Czytaj całość
 
Kapliczka z Chrystusem Frasobliwym pod dębem
Miejsce nagłej śmierci ks. Kan. Stanisława Gawlasa, która nastąpiła 27 sierpnia 2001 roku, od samego początku stało się miejscem modlitwy i zadumy zarówno dla parafian, jak i tych wszystkich, którzy znali zmarłego tak szanowanego kapłana.
Czytaj całość
 
Biały krzyż w dzielnicy Las, na rozstaju dróg
Historia tego krzyża sięga swymi korzeniami „Przełęczy Salmopolskiej”, zwanej inaczej „Białym Krzyżem”. Krzyż stał tam przez dziesiątki lat. Obok niego prowadziły często uczęszczane szlaki turystyczne. Pod krzyżem zatrzymywali się liczni turyści, aby się pomodlić.
Czytaj całość
 
Figura Matki Bożej Fatimskiej w ogrodzie probostwa
Pomysłodawcą i projektantem ustawienia figury Matki Bożej Fatimskiej w tym miejscu był obecny proboszcz parafii ks. Ignacy Czader. Figurę podarowała mu rodzina Walerii i Henryka Francuzów z Międzyrzecza Górnego, która zakupiła ją w latach osiemdziesiątych minionego wieku.
Czytaj całość
 
                                                       Copyright © 2009 - 2013 Rzymskokatolicka Parafia NMP Królowej Polski                                         do góry